2D Studos SF
no Header specified yet
January/February 2012
SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
15Jan161718192021
 
School Holiday
Nave Exhibition:
Serena's Picks
Studio Orientations with Serena
9:00am - 3:00pm
Color Workshop
Mark Eanes
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Narrative Drawing
Yee Jan Bao
Drawing Room 200
9:00am - 3:00pm
Painting Workshop
Franklin Williams
N 10/12
9:00am - 3:00pm
Senior Project
David Huffman
N 2/4
4:00pm - 10:00pm
Painting 1
Victoria Wagner
N 10/12
Nave Exhibition:
Serena's Picks
Studio Orientations with Serena
9:00am - 3:00pm
Illus Tools: Painting
Mark Eanes
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Painting 3
John Zurier
N 10/12
9:00am - 3:00pm
Figure to Final (Illus)
Caitlin Kuhwald
Drawing Room 200
EMILY (12-3)
4:00pm - 10:00pm
Painting 3
Linda Geary
N 14/16
Nave Exhibition:
Serena's Picks
Studio Orientations with Serena
9:00am - 3:00pm
Life Drawing
David Huffman
Drawing Room 200
Lisa (12-3)
6:00pm - 8:00pm
Wattis Openings
Baldessari Assignments
and Route 101
Nave Exhibition:
Serena's Picks
Studio Orientations with Serena
9:00am - 3:00pm
Paint 2: Monumental & Minature
Amy Balkin
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Body in Motion
Jean Oppermann
Drawing Room 200
ALEX
Nave Exhibition:
Serena's Picks
22232425262728
Nave Exhibition:
Serena's Picks
Nave Exhibition:
Serena's Picks
Studio Orientations with Serena
9:00am - 3:00pm
Senior Project
Jovi Schnell
N 6/8
9:00am - 3:00pm
Anatomy
Mark Eanes
Drawing Room 200
ALEX
12:00pm - 3:00pm
Illustration 1
Barron Storey
N 10/12
ELEA
5:00pm - 8:00pm
Illustration Figure Drawing Group
Open to All Students
Drawing Room 200
JUSTIN
Nave Exhibition:
Serena's Picks
9:00am - 3:00pm
Color Workshop
Mark Eanes
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Narrative Drawing
Yee Jan Bao
Drawing Room 200
9:00am - 3:00pm
Painting Workshop
Franklin Williams
N 10/12
9:00am - 3:00pm
Senior Project
David Huffman
N 2/4
4:00pm - 10:00pm
Painting 1
Victoria Wagner
N 10/12
Nave Exhibition:
Serena's Picks Drawing
9:00am - 3:00pm
Illus Tools: Painting
Mark Eanes
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Painting 3
John Zurier
N 10/12
9:00am - 3:00pm
Figure to Final (Illus)
Caitlin Kuhwald
Drawing Room 200
TITANIA (12-3)
4:00pm - 10:00pm
Painting 3
Linda Geary
N 14/16
4:30pm - 7:30pm
Drawing Group
Drawing Room 200
ALEX
5:30pm - 7:30pm
Istanbul Exchange Exhibition Reception
Oliver Gallery
(Oak Campus)
Nave Exhibition:
Serena's Picks Drawing
9:00am - 3:00pm
Life Drawing
David Huffman
Drawing Room 200
NO MODEL
Nave Exhibition:
Serena's Picks Drawing
Last Day to Add/Drop Classes
9:00am - 3:00pm
Paint 2: Monumental & Minature
Amy Balkin
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Body in Motion
Jean Oppermann
Drawing Room 200
EMILY
Nave Exhibition:
Serena's Picks Drawing
2930311Feb234
Nave Exhibition:
Serena's Picks Drawing
Nave Exhibition:
Serena's Picks Drawing
9:00am - 3:00pm
Senior Project
Jovi Schnell
N 6/8
9:00am - 3:00pm
Anatomy
Mark Eanes
Drawing Room 200
ALEX
12:00pm - 3:00pm
Illustration 1
Barron Storey
N 10/12
SONIA
5:00pm - 8:00pm
Illustration Figure Drawing Group
Open to All Students
Drawing Room 200
TITANIA
Nave Exhibition:
Serena's Picks Drawing
9:00am - 3:00pm
Color Workshop
Mark Eanes
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Narrative Drawing
Yee Jan Bao
Drawing Room 200
9:00am - 3:00pm
Painting Workshop
Franklin Williams
N 10/12
9:00am - 3:00pm
Senior Project
David Huffman
N 2/4
4:00pm - 10:00pm
Painting 1
Victoria Wagner
N 10/12
Nave Exhibition:
Black Grad Students
9:00am - 3:00pm
Illus Tools: Painting
Mark Eanes
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Painting 3
John Zurier
N 10/12
9:00am - 3:00pm
Figure to Final (Illus)
Caitlin Kuhwald
Drawing Room 200
COLLEEN (12-3)
4:00pm - 10:00pm
Painting 3
Linda Geary
N 14/16
4:30pm - 7:30pm
Drawing Group
Drawing Room 200
GROUP DRAW
Nave Exhibition:
Black Grad Students
9:00am - 3:00pm
Life Drawing
David Huffman
Drawing Room 200
TITANIA
Nave Exhibition:
Black Grad Students
9:00am - 3:00pm
Paint 2: Monumental & Minature
Amy Balkin
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Body in Motion
Jean Oppermann
Drawing Room 200
SONIA (w LEVENTON)
Nave Exhibition:
Black Grad Students
567891011
Nave Exhibition:
Black Grad Students
Nave Exhibition:
Black Grad Students
9:00am - 3:00pm
Senior Project
Jovi Schnell
N 6/8
9:00am - 3:00pm
Anatomy
Mark Eanes
Drawing Room 200
ALEX
12:00pm - 3:00pm
Illustration 1
Barron Storey
N 10/12
COLLEEN
5:00pm - 8:00pm
Illustration Figure Drawing Group
Open to All Students
Drawing Room 200
WENDELL
Nave Exhibition:
Black Grad Students
9:00am - 3:00pm
Color Workshop
Mark Eanes
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Narrative Drawing
Yee Jan Bao
Drawing Room 200
9:00am - 3:00pm
Painting Workshop
Franklin Williams
N 10/12
9:00am - 3:00pm
Senior Project
David Huffman
N 2/4
4:00pm - 10:00pm
Painting 1
Victoria Wagner
N 10/12
Nave Exhibition:
Geary Painting 3
9:00am - 3:00pm
Illus Tools: Painting
Mark Eanes
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Painting 3
John Zurier
N 10/12
9:00am - 3:00pm
Figure to Final (Illus)
Caitlin Kuhwald
Drawing Room 200
ALEX (12-3)
4:00pm - 10:00pm
Painting 3
Linda Geary
N 14/16
7:00pm - 9:00pm
Painting Lecture Series:
Rebecca Morris
Timken Hall, SF Campus
Nave Exhibition:
Geary Painting 3
9:00am - 3:00pm
Life Drawing
David Huffman
Drawing Room 200
SONIA
7:00pm - 9:00pm
Visual & Critical Studies Film Screening:
Female Trouble
Timken Hall
(SF Campus)
Nave Exhibition:
Geary Painting 3
9:00am - 3:00pm
Body in Motion
Jean Oppermann
Drawing Room 200
JUSTIN
9:00am - 3:00pm
Paint 2: Monumental & Minature
Amy Balkin
N 14/16
CHRISTOPHER and TIFFANY
Nave Exhibition:
Geary Painting 3
12131415161718
Nave Exhibition:
Geary Painting 3
Nave Exhibition:
Geary Painting 3
9:00am - 3:00pm
Senior Project
Jovi Schnell
N 6/8
9:00am - 3:00pm
Anatomy
Mark Eanes
Drawing Room 200
SHAWNREY
12:00pm - 3:00pm
Illustration 1
Barron Storey
N 10/12
NO MODEL
5:00pm - 8:00pm
Illustration Figure Drawing Group
Open to All Students
Drawing Room 200
TITANIA
Nave Exhibition:
Geary Painting 3
9:00am - 3:00pm
Color Workshop
Mark Eanes
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Narrative Drawing
Yee Jan Bao
Drawing Room 200
9:00am - 3:00pm
Painting Workshop
Franklin Williams
N 10/12
9:00am - 3:00pm
Senior Project
David Huffman
N 2/4
4:00pm - 10:00pm
Painting 1
Victoria Wagner
N 10/12
Nave Exhibition:
Schnell Sr. Project
9:00am - 3:00pm
Illus Tools: Painting
Mark Eanes
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Painting 3
John Zurier
N 10/12
9:00am - 3:00pm
Figure to Final (Illus)
Caitlin Kuhwald
Drawing Room 200
SHAWNREY (1-3)
4:00pm - 10:00pm
Painting 3
Linda Geary
N 14/16
4:30pm - 7:30pm
Drawing Group
Drawing Room 200
EMILY
7:15pm - 8:45pm
Painting Lecture Series:
Hayal Pozanti
GC 4, SF Campus
Nave Exhibition:
Schnell Sr. Project
9:00am - 3:00pm
Life Drawing
David Huffman
Drawing Room 200
WENDELL
Nave Exhibition:
Schnell Sr. Project
9:00am - 3:00pm
Paint 2: Monumental & Minature
Amy Balkin
N 14/16
9:00am - 3:00pm
Body in Motion
Jean Oppermann
Drawing Room 200
LURY
Nave Exhibition:
Schnell Sr. Project
9:30pm - 4:00pm
Admit-on-the-Spot Day
SF Campus
Display:
Navigation Bar:
AbsoluteRelativeBothNeither
This Calendar:
System Options:
Home Login